A-koti

Kankaanpään A-koti on yhteisöllistä ja ammattitaitoista riippuvuuskuntoutusta tarjoava yksikkö Satakunnassa, Kankaanpäässä. Tarjoamme apua päihde- ja toiminnallisiin riippuvuuksiin yksilöille, pareille ja perheille. Yksikössä on on 22 yksilökuntoutuspaikkaa ja 7 perhekuntoutuspaikkaa. Kuntoutuksessa huomioimme myös psyykkiset ja sosiaaliset tarpeet, ja pyrimme auttamaan asiakkaitamme kokonaisvaltaisesti.

Toimipaikallamme on pitkä historia laadukkaan riippuvuuskuntoutuksen edistäjänä. Myös vankeusrangaistuksen suorittaminen kuntoutuksen aikana on meillä mahdollista. Kuntoutukseen voi tulla myös injektiomuotoisessa korvaushoidossa oleva henkilö. Osaavaa henkilökuntaamme on paikalla ympäri vuorokauden.

Paikkavaraukset arkisin klo 8-16:

Menetelmät

Kuntoutuksessa tähdätään kohti kokonaisvaltaista elämänmuutosta. Yhteisökuntoutus ja vertaistuki ovat tärkeä osa laadukasta ja tutkittuihin menetelmiin pohjautuvaa kuntoutusta. Käytämme ASTA-työskentelyn® toimintamallia, joka tarkoittaa kuntoutuksen asiakaslähtöistä suunnittelua, toteutusta ja arviointia.

Hoitomenetelmät ja tukipalvelut:

  • Yhteisökuntoutus
  • Omaohjaajuus
  • 12-askeleen ohjelma
  • Motivoiva haastattelu
  • Terapeuttiset yksilökeskustelut
  • Monimuotoiset ryhmätoiminnot
  • Toiminnallisuus ja kuntouttava työryhmätyöskentely
  • Psykososiaaliset menetelmät
  • Korva-akupunktio
  • Luovat menetelmät (mm. liikunta, kirjoittaminen, musiikki)
  • Yksilöity lääkehoito
  • Lääkäripalvelut
  • Etuusohjaus

Lisäksi asiakkailla on mahdollisuus osallistua NA-, AA- tai GA-ryhmiin viikoittain.

Mitä meistä on sanottu

”Parasta mitä minulle on pitkään aikaan tapahtunut. A-koti oli ainoa paikka, joka on auttanut minua pysymään päihteistä erossa. Arvot ja ajatukseni ovat muuttuneet täysin. Olen saanut uusia toipumista tukevia ihmissuhteita.”

”Olette kirjaimellisesti pelastaneet minun ja lapseni elämän! Teette työtänne sydämestänne ja jokaisesta solustanne. Olen päivittäin kiitollinen mahdollisuudestani olla A-kodilla. Tiedän ettei se ole itsestäänselvyys.”

Päivä A-kodissa

Arkipäivisin

Yhteisön arkea rytmittää viikko-ohjelma, johon kuuluu kuntoutussuunnitelman mukaisesti teemoitettuja ryhmätoimintoja, luentoja, yksilötyöskentelyä, kirjallisia tehtäviä ja verkostotyötä.

Päivän aikana suoritetaan myös kuntouttavaa työskentelyä, kuten siivoustehtäviä, piha-alueiden ja päivällishetkien järjestelyjä. Toisinaan retkeilemme erilaisiin kohteisiin.

Kerran viikossa kokoontuu koko talon yhteisökokous, joka on tärkeä foorumi yhteiselle päätöksenteolle ja asioiden käsittelylle.

Kankaanpään A-kodin oleskelutila, jossa viherkasveja, nojatuoleja, televisio ja seinillä valkotauluja.

Arki-iltaisin ja viikonloppuisin

Päiväohjelman jälkeen A-kodin tilat ja ympäristö tarjoavat monipuoliset mahdollisuudet vapaa-ajan vietolle. Meiltä löytyy esimerkiksi kuntosali, musiikki- ja biljardihuone sekä saunomismahdollisuus. Uimaan Kankaanpään uimahalliin pääsee halutessaan viikoittain. Lisäksi useita kertoja viikossa on mahdollista osallistua NA-, AA- tai GA-vertaistukiryhmiin.

Asiointikäynti Kankaanpään keskustaan toteutetaan kerran viikossa. Myös perheen ja läheisten tapaaminen kuntoutusjakson aikana on mahdollista. A-kodilla tapahtuvat tapaamiset läheisten kanssa ajoittuvat etupäässä viikonloppuihin.

Henkilökuntamme on paikalla ympäri vuorokauden.

Lähikuva henkilöiden käsistä pelaamassa sanapeli-Scrabblea. Pelilaudalla kirjoitettuna sanat tahto, rauhat ja kuha.

Henkilökunta

Moniammatillinen tiimimme koostuu lähihoitajista, sairaanhoitajista, sosionomeista, sosiaalityöntekijöistä ja lääkäristä. Hoitohenkilöstön lisäksi A-kodin tukipalveluissa työskentelee toiminnallisen kuntoutuksen ohjaajia, keittiöhenkilökuntaa, toimistotyöntekijöitä ja puhtaanapidon henkilökuntaa.